Record

CodeDS/UK/60
Dates1867-1951
Person NameBrowne; Lord; Arthur Howe (1867-1951); Colonel; soldier, Principal Assistant Secretary
SurnameBrowne
ForenamesArthur Howe
PreTitleLord
TitleColonel
Epithetsoldier, Principal Assistant Secretary
SourceCWGC Archive, 23131, Col. Lord Arthur Browne, 04/12/1919 - 22/02/1934; CWGC Archive, CM 3/1/06, COMMISSION MEETING NO. 338, 21/06/1951; "Dod's Peerage, 1918", (London: Butler and Tanner, 1918)
Biographical NoteLord Colonel Arthur Howe Browne, 8th Marquess of Sligo KBE was an Irish soldier and the Commission’s Principal Assistant Secretary.

Arthur Howe Browne was born on 8 May 1987. From 1887 to 1889, Browne served in the South Staffordshire Regiment and then the Royal Fusiliers, retiring as a Major in 1909. He re-enlisted in military service on 3 August 1914 on the General Staff until 15 December 1919. Upon demobilisation, Browne held the rank of Colonel.

On 4 December 1919, Sir Fabian Ware wrote to Lord Browne, with the suggestion for Browne to take over as Principal Assistant Secretary from John Talbot, Acting Principal Assistant Secretary, who was returning to his post on the Board of Education. Browne succeeded Talbot in this role from 15 December 1919 until 30 September 1930. The following year, he was employed on a temporary basis as a Consultant to the Commission.

Lord Colonel Arthur Howe Browne died on 28 May 1951. As well as being made KBE during his lifetime, Browne was awarded the Legion of Honour (France) and the Order of Christ (Portugal).
Add to My Items